Zeytinyağı Tüketimi

Zeytinyağı Tüketimi

ZEYTİNYAĞI BARDAK BARDAK İÇİLMEZ

Zeytinyağı en sağlıklı gıdaların başında gelir ve ne kadar tüketmeli? Bu konuya biraz açıklık getirelim.

TEK MEYVE YAĞI

Zeytinyağı bilinen Tek Meyve Yağıdır. Zeytinin %60-75 i su, %10-25 i yağdır. Ayrıca içinde E vitamini, Protein, Lif, şeker,polifenoller, organik asitler ve tuzlarda bulunur. Yani tek başına tüm besin öğelerini barındırır. Bu yanıyla çok sağlıklı ve besleyici bir gıdadır.

BARDAK BARDAK İÇİLMEZ

Günlük kalori ihtiyacı kişinin, boyuna, kilosuna, hareketliliğine göre değişir. Ortalama orta yaşta bir erişkinin 2000-2500 kalori ihtiyacı vardır. 1 su bardağı Zeytinyağı yaklaşık 2100 kaloriye sahiptir. Yani bardak bardak zeytinyağı içilmez. İçilirse Obezite kaçınılmaz olabilir. Ege bölgesindeki Obezite oranının %28 olduğunu düşünürsek bu uyarı yanlış olmaz. Yani Dozu fazla olursa Su bile Zehir olur.

TANSİYON DÜŞÜKKEN DİKKAT

Zeytinyağının tansiyon düşürücü etkisi biliniyor. Bu nedenle ishal, kusma, aşırı terleme, yüksek ateş gibi tansiyonun düşebildiği durumlarda Zeytinyağı kullanımına dikkat etmek gerekir..

KAŞ YAPARKEN GÖZ ÇIKARMAYIN

Günlük kalori ihtiyacının üçte biri yağlardan temin edilmesi idealdir. Bu yağlarında üçte biri Zeytinyağı gibi sağlıklı yağlardan alınmalıdır. Ortalama bir hesapla günde 5 yemek kaşığı Zeytinyağı tüketilmesi yeterli faydaları sağlar. Her şeyin aşırısı zarardır. Tek yönlü beslenmeler beklenmedik hastalıklara neden olabilir.

AYDA EN AZ 1 LİTRE ZEYTİNYAĞI TÜKETİN

Kanserden, ülsere, cilt güzelliğinden, saç dökülmesine kadar bedenimizin her köşesine saymakla bitmeyen faydası olan Zeytinyağını kişi başı ayda en az 1-bir- litre tüketmek gerekir.Mucizevi bu gıdadan burnunuzun dibindeyken mahrum kalmamak gerekir.

AYLIK 20 LİRAYA SAĞLIK SİGORTASI

Şimdi bir Sağlık Marketine girdiğinizi hayal edin. Aylık Alışveriş için market arabasını alın. Başlayın alışverişe. İçine kanserden koruyucu koyun. Kalp kriz koruyucusu, anti aging-gençlik içeceği, vitaminler, saç bakım seti, kabızlık destekleri, ülser koruyucusu, kolesterol önleyici, iltihap giderici, bağışıklık sistem destekleyicisi, cilt bakım seti, sindirim düzenleyici, mineraller, zayıflatıcı, şeker düzenleyici, anne- bebek bakım seti koyun. Kasa da 20 tl ödeyin. Rüyanızda görseniz inanmazsınız. Ama bu hayali gerçekleştirin. Ben diyorum ki en yakınınızdaki bakkala, markete girin. Kişi başı bir aylık ihtiyaç olarak 1 litre Sızma Zeytinyağı alın. Yaklaşık olarak 20 tl verin. Ve emeği geçen herkese ve tüm Zeytin Ağaçlarına, diplerindeki toprak ve suya teşekkür edin.

2 thoughts on “Zeytinyağı Tüketimi

 1. Hocam Merhabalar;

  Şimdiye kadar zeytinyağı faydalıdır hiçbir zarar gelmez sözlerine alıştık. Babam her sabah bardakla içiyor kendisine de yazınızı okudum. Tüketimime ve ailemin tüketimine dikkat edeceğim. Elinize sağlık.

  1. Merhaba Merve Hanım,
   TIP’TA BİR PRENSİP VARDIR. .”ZEHİR DOZ’DUR”.
   YANİ HER ŞEYİN AŞIRISI ZARARDIR. SU BİLE AŞIRI İÇİLİRSE ZARAR VERİR.
   ZEYTİNYAĞININ DA FAZLASI ZARARDIR.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to Top