Kanser Olmak İstiyorsanız

Kanser Olmak İstiyorsanız

KANSER OLMAK İSTİYORSANIZ BUNLARA DİKKAT!

Teknoloji artıkça artan bir hastalık söyleyin deseler önce kanser diyebilirim.

 • Neden nasıl başlar?
 • Nasıl ilerler?
 • Nasıl sonlanır?
 • Nasıl tedavi edilir? Sorularının cevapları sürekli değişip çeşitlenmekte.
 • Yani testi kırıldıktan sonra her şey daha zorlaşmakta.
 • Testi kırılmadan önce ne yapmalı?
 • Yani kanserin gelişimini önlemek için ne yapmalı?
 • Bu soruyu birçok yerde okuyup duruyoruz
 • Korkumuz artıyor, artan korku bağışıklık sistemini etkiliyor. Ama çoğu kez yaptıklarımızı değiştirmiyor.
 • O zaman bir de konuyu tersinden düşünelim.
 • Belki tedbirlerimizi arttırmada daha fazla faydalı olur.
 • Kanserin başlamasını, gelişmesini, ve ilerlemesini engellemek için bazı önerilerimiz var. Bunlara umarım daha çok şey eklenir. Ancak şimdi bildiklerimizi önce bir yapalım. Birinci basamakta

KANSER OLMAK İSTİYORSANIZ

Evet. Yanlış duymadınız. Günlük hayatımızda bazı alışkanlıklarımız, beslenme şeklimiz, kişilik yapımız, nefsimize hoş gelen bazı uygulamalarımız kansere yatkınlığı arttırabiliyor. Canınız kanser olmak istiyorsa günlük hayatımızda yaptığımız bazı uygulamaları arttırabilirsiniz. Beden size ait öyle ya. İstersen kanser ol, istersen ülser ol. Hastalıklardan hastalık beğenin. Dilediğiniz gibi yaşayın.

KANSER OLMAK İSTİYORSANIZ SİGARA VE TÜTÜN ÜRÜNLERİNİ BOL BOL TÜKETİN:

Özellikle tütün ve tütün ürünleri biline neredeyse bütün kanserler için riski arttırdığı bilinen bir madde. Hele de bedeninizin kansere yatkınlığı varsa değme gitsin. Ailenizde kanserli bir yakınınız olduysa, beden yatkınlığı açısından artmış riskler taşıyor olabilirsiniz. Bir de sigara veya diğer tütün ürünlerini sürekli ve çok miktarda tüketiyorsanız iyi şanslar. “Yok yok ben kanserden korkmam”, hatta “ben kanser olmak istiyorum” diyorsanız bol bol tütün tüketin

KANSER OLMAK İSTİYORSANIZ ÇOK YAĞLI YEMEKLER YİYİN:

Özellikle doymuş yağlardan zengin (katı yağların çoğu) fazla miktarda tüketilirse kanser görülme sıklığının artabileceği tespit edilmiş. Tedbir almak isterseniz olabildikçe sıvı yağ, özellikle zeytinyağı tüketmeye çalışın. Hayır “Ben öyle şeyleri takmam”diyorsanız. “Kanserde neymiş, korkmam” diyorsanız özellikle katı yağ dolu, enerjisi yüksek, tekrar tekrar kullanılan kızartma yağlarıyla kızartılmış, bol yağlı yemekler yiyin.

KANSER OLMAK İSTİYORSANIZ AZ LİFLİ BESLENİN:

Sebze, meyve, tahıl ve bakliyat çeşitlerini yani bol lif içeren gıdaların tüketimi kanseri önleyen tedbirlerden kabul ediliyor. Kansere tedbir almak istiyorsanız lifli gıdaları daha çok tüketin. Yok yok “Kanser benim umurumda değil. Kanser olmak istiyorum” diyorsanız liften fakir gıdaları tüketin.

KANSER OLMAK İSTİYORSANIZ ANORMAL KİLOLU OLUN:

Kilonun aşırı fazlalığı ya da aşırı zayıflık kansere yatkınlığı arttırabiliyor. Her şeyin dengelisi uygundur. Uygun ağırlığınızı öğrenin ve o kilolarda kalmaya çalışın.

KANSER OLMAK İSTİYORSANIZ HAREKETSİZ YAŞAYIN:

İnsan bedeninin hareketsiz kalması yani tembellik birçok hastalığa kapı açabiliyor. Kanser olmamak için alınacak tedbirlerin başında düzenli ve bol hareket etmek geliyor. Günde en az yarım saati egzersiz, hareket yaparak geçirin. Olabildikçe günlük hayatta kullanılmayan kaslarımızı çalıştırmaya özen gösterelim.

KANSER OLMAK İSTİYORSANIZ YÜKSEK ENERJİLİ-SANAYİ TİPİ GIDA TÜKETİN

Özellikle yoğun şeker içeren, az lifli, bol yağlı yiyecek ve içecekler tüketenlerin kanser olma riskleri artabiliyor. Olabildikçe sade, kendi yaptığınız, doğal gıdalar tüketin. Bedenimiz filtre gibi yediğimiz ve içtiklerimizin artıklarını da süzüyor. Filtreleri tıkamayalım. “Yok canım, bana bir şey olmaz, kanser dediğin vız gelir tırıs gider” diyorsanız dediklerimizin tam tersini yapın.

KANSER OLMAK İSTİYORSANIZ  BOL BOL KIRMIZI ET VE BOL TUZLU GIDA TÜKETİN

Kırmızı eti çok fazla tüketmek, özellikle bol tuzlu ve ambalajlı gıda tüketmek kanser gelişimi açısından riskler taşıyor. Beslenmenin dengeli olması bedenin düzenli çalışması için şart. Doğru pişirilmiş yeterli ve çeşitli gıda gruplarını düzenli ve dengeli tüketebilmeliyiz. “Yok ben etoburum1 diyorsanız,”Ağzımın tadını, tuzunu kaçırmayın, kanser olursam ben olacam size ne?” diyorsanız iyi şanslar.

KANSER OLMAK İSTİYORSANIZ ALKOL TÜKETMEYE DEVAM EDİN:

Kanser etmeden de birçok ölüme neden olabilen alkollü içecek tüketimi, uzun ve sık kullanır birazda sabrederseniz çeşitli kanserlerin oluşmasına neden olabiliyor. Tüketim miktarı ve süresiyle risk artıyor. Ağız, yemek borusu (özefagus) , Gırtlak (larinks), yutak (farinks), meme ve karaciğer kanserleri ile alkol kullanımı arasında güçlü bir ilişki vardır. Alkolle beraber, tütün kullanımı bu bireylerde bu tür kanserlerin riskini daha da arttırmaktadır.

“Keyfim yerinde, alkol içmeyende ölüyor” derseniz, “Ölene kadar acı çekerek yaşamak istiyorum, kanser olmayı da 2. kadehten sonra zaten umursamıyorum” diyorsanız…

KANSER OLMAK İSTİYORSANIZ GÜNEŞ KORUMASI KULLANMAYIN:

Deri kanserlerinin %50-90’ı aşırı dozda UV ışınlarına maruz kalınması sonucu oluşur. Özellikle atmosferdeki ozon tabakasının incelmesi ve delinmesi nedeniyle dünyanın koruma kalkanı zarar gördü. Kemik gelişimi için gerekli olan güneş ışınları dikkatli olmamız gereken bir hal aldı. Uzun süre ve korumasız güneş ışığına maruz kalmak deri kanserlerini arttırdı. Bu nedenle “Solaryum” ve “Aşırı güneşe maruz kalmaktan” kaçının. Etkili bir kanser önleme yöntemi olarak güneş koruma faktörlü ürünler ve koruyucu giysiler kullanmayı unutmayın.

KANSER OLMAK İSTİYORSANIZ ERKEN TEŞHİS İÇİN

DOKTORA GİTMEYİN

Kanserin gelişmesini önlemeye çalışmak oldukça önemlidir. Sonraki önemli basamak ise kanser başlangıçlarını erken teşhis etmektir. Bunun için şikâyetsiz dönemlerde düzenli kontroller yaptırmak gerekir. Kadınlar “Mamografi” ve “Papsmear”(Rahim ağzı kanseri için yapılan bir tetkik) gibi kontrolleri mutlaka yaptırın. Doktorlarınızın tavsiyelerine mutlaka uyun. Sigmoidoskopi, kolonoskopi gibi endoskopik tetkikleri doktor öneriyle yaptırmayı ihmal etmeyin, kaçmayın, korkmayın. Şikâyetleriniz takip edin, erken fark edin. Mutlaka düzenli olarak tek doktor tarafından takip edilmeye çalışın. Ve dediklerin dinleyin

KANSER OLMAK İSTİYORSANIZ TEKNOLOJİK SON MODEL ÜRÜNLER SATIN ALIN

Daha avantajlı ürünle hareketsizliği arttırdığı gibi, insan için uygun olmayan yaşam ortamları yaratıyor. Radyasyon, kanserojen yetenekleri yüksek artık ürünler, farkına varmadığımız ve bilmediğimiz zararlar teknolojinin yanında kötü bir sürpriz olarak insanlığa hediye ediliyor.  Talep oldukça üreticiler “Çaresizce ! ” üretmeye devam ediyor. Daha çok tüketmek, daha çok gelir sahibi olmaya mecbur bırakıyor. Onu elde derken, kaybetmemeye çalışırken yüksek gerilim yaşamamıza ve yaşadığımızdan bir şey anlamamıza neden oluyor. Üretim nedeniyle ortaya çıkan ısı, uygunsuz toz-artık-çöp, yeni kimyasal maddeler, radyasyon ve her türlü şekil –özellikteki maddeler su, hava yoluyla bedenlerimize ulaşıyor. Ve sonunda “Nasıl Kanser oluyoruz?” diye düşünüp üzülmemize neden oluyor.

Back to Top